Stoliki kawowe to rodzaj ławy, który stanowi uzupełnienie, swego rodzaju wisienkę na torcie wystroju pokoju dziennego czy salonu. Występują w przeróżnych kolorach, rozmiarach i kształtach, dzięki czemu pozwalają precyzyjnie dobrać je do własnych oczekiwań co do wykończenia strefy odpoczynku i relaksu. Jak wybrać odpowiedni typ stolika kawowego?

Rodzaje stolików kawowych

W większości salonów obowiązkowym meblem rekreacyjnym są fotele. To właśnie z nimi stoliki kawowe tworzą idealny duet. Można przy nich nie tylko odetchnąć z filiżanką gorącej, aromatycznej kawy lub herbaty, ale także poczytać książkę, zagrać w ulubioną grę planszową, czy też postawić wazon z kwiatami, świece zapachowe, paterę z owocami dla gości. Na rynku można spotkać dwa podstawowe kształty stolików kawowych, a mianowicie koło i kwadrat. Co do zasady, jeśli w pomieszczeniu dominują meble z zaokrąglonymi rantami, uzupełnieniem aranżacji będą stoliki kawowe — okrągłe lub owalne. Natomiast w przypadku mebli kanciastych, uwagę skupiamy na prostokątnych, bądź kwadratowych modelach z ostrymi kątami.

Jaki stolik kawowy wybrać do salonu?

Poza kształtem warto zastanowić się nad materiałem, z którego będą one zrobione. W zależności od obranego stylu aranżacji można wyróżnić stoliki metalowe, drewniane, z tworzyw sztucznych, które nawiązywać będą do powszechnie stosowanych stylizacji nowoczesnych, klasycznych, loftowych, elektrycznych, czy vintage. Jeśli zależy nam na ponadczasowym meblu, który dostosuje się do zmian kulturowo-aranżacyjnych sprawdzą się proste klasyczne stoliki kawowe, drewniane. Chromowane modele z blatami szklanymi będą idealnie wkomponowywać się do wnętrz minimalistycznych, nowoczesnych, nadając pomieszczeniu elegancji i wyrafinowanego smaku. To także dobry wybór do wnętrz elektrycznych, bogatym w różnorodne kolory i formy.

Ciekawy efekt wizualny można osiągnąć, wybierając stoliki kawowe — wielopoziomowe. Dodatkowy blat może służyć do położenia książki, czasopisma, stanowiąc odrębne dwie strefy: rozrywkową i kawową.

Możesz również cieszyć się: